304 roestvrij staal is een austenitisch roestvrij staal voor algemeen gebruik, geselecteerd vanwege zijn uitgebalanceerde corrosieweerstand, vervormbaarheid, lasbaarheid en productieveelzijdigheid.
Roestvrij staal 304
NAITE TECH
- Roestvrij staal
CNC-bewerkingen, plaatbewerking, smeden, vormen, lasersnijden, lassen, buigen, solderen, dieptrekken, boren, fabricage, slijpen, warmtebehandeling, plaatvormen, stempelen
$$ - Matig
- Corrosiebestendig, - Hoge temperatuur, - Chemisch bestendig
Behuizingen van plaatstaal / Behuizingen van apparatuur / Beugels en montageplaten / Apparatuur voor voedselverwerking / Tanks en containers / Vloeistofcomponenten / Industriële constructies / Bevestigingsmiddelen / Algemene mechanische componenten
Augustus 2026
| Beschikbaarheid: | |
|---|---|
Technische gegevens
304 roestvrij staal is een austenitisch roestvrij staal voor algemeen gebruik dat wordt gebruikt waar corrosieweerstand, vervormbaarheid en lasbaarheid allemaal belangrijk zijn. Het wordt vaak gespecificeerd voor plaatwerkconstructies, behuizingen van apparatuur, tanks, voedselverwerkingsapparatuur, beugels, vloeistofbehandelingscomponenten en andere industriële toepassingen.
Deze pagina biedt technische referentiegegevens voor 304 roestvrij staal, inclusief samenstelling, mechanische en fysische eigenschappen, corrosiegedrag, productiekenmerken, materiaalomstandigheden, oppervlakteafwerkingen, algemene specificaties en richtlijnen voor wanneer u een andere roestvrij staalsoort moet selecteren.
304 roestvrij staal in één oogopslag
Eigendom |
304 roestvrij staal |
|---|---|
Roestvrijstalen familie |
Austenitisch |
UNS-aanduiding |
S30400 |
NL Materiaalnummer |
1.4301 |
Primaire sterkte |
Corrosiebestendigheid en fabricageprestaties voor algemeen gebruik |
Algemene corrosiebestendigheid |
Goed |
Bewerkbaarheid |
Gematigd |
Lasbaarheid |
Uitstekend |
Vervormbaarheid |
Uitstekend |
Uithardbaar door warmtebehandeling |
Nee |
Versterking van koudwerk |
Ja |
Magnetisch gedrag |
Over het algemeen laag in de gegloeide toestand; kan toenemen na koud werk |
Relatieve kosten |
$$ — Matig |
Beste voor |
Algemeen industrieel / Voedselapparatuur / Plaatwerk / Fabricage |
Typische toepassingen
Behuizingen van plaatstaal / Behuizingen van apparatuur / Beugels en montageplaten / Apparatuur voor voedselverwerking / Tanks en containers / Vloeistofcomponenten / Industriële constructies / Bevestigingsmiddelen / Algemene mechanische componenten
304 is een chroom-nikkel austenitisch roestvrij staal, aangeduid met UNS S30400 en gewoonlijk geassocieerd met EN 1.4301. Het is een van de standaardkwaliteiten die worden gebruikt wanneer een onderdeel een goede algemene corrosieweerstand vereist, samen met sterke vorm- en lasprestaties.
De austenitische structuur geeft het materiaal een hoge ductiliteit en maakt het mogelijk om het te buigen, trekken, stansen en lassen zonder de warmtebehandelingsvereisten die gepaard gaan met martensitische roestvaste staalsoorten.
304 kan niet worden gehard door conventioneel afschrikken en temperen. Sterkte en hardheid kunnen echter door koudvervormen aanzienlijk toenemen.
Voor toepassingen met aanzienlijke blootstelling aan chloriden, een zeer hoge mechanische sterkte of een hoge hardheid kan een andere roestvrij staalsoort geschikter zijn.
Goede algemene corrosiebestendigheid.
Geschikt voor vele atmosferische, zoetwater-, voedselverwerkende en algemene industriële omgevingen.
Uitstekende vervormbaarheid
Hoge ductiliteit ondersteunt buigen, stansen, dieptrekken en andere koudvervormingsbewerkingen.
Uitstekende lasbaarheid
Geschikt voor een breed scala aan gelaste plaat-, plaat- en gefabriceerde samenstellingen.
Brede beschikbaarheid van materialen
Algemeen verkrijgbaar als plaat, plaat, staaf, buis, pijp en andere standaardproductvormen.
Veelzijdig productiegedrag
Compatibel met machinaal bewerken, snijden, vormen, lassen, slijpen en polijsten.
Vastgestelde specificaties
Beschikbaar onder algemeen erkende ASTM-, EN-, UNS- en JIS-aanduidingssystemen.
De eigenschappen van 304 roestvrij staal zijn afhankelijk van de materiaalspecificatie, productvorm, dikte en staat. De onderstaande waarden zijn geschikt voor technische vergelijkingen en voorlopige materiaalkeuze; tekening- en aankoopvereisten moeten verwijzen naar de toepasselijke materiaalnorm.
Representatieve samenstellingslimieten voor platgewalst materiaal UNS S30400 worden hieronder weergegeven.
Element |
Samenstelling |
Chroom (Cr) |
17,5–19,5% |
Nikkel (Ni) |
8,0–10,5% |
Koolstof (C) |
≤ 0,07% |
Mangaan (Mn) |
≤ 2,00% |
Silicium (Si) |
≤ 0,75% |
Fosfor (P) |
≤ 0,045% |
Zwavel (S) |
≤ 0,030% |
Stikstof (N) |
≤ 0,10% |
Ijzer (Fe) |
Evenwicht |
Chroom is verantwoordelijk voor de vorming van de passieve oppervlaktefilm die roestvrij staal zijn corrosieweerstand geeft. Nikkel helpt de austenitische structuur te stabiliseren en draagt bij aan de taaiheid, taaiheid en fabricageprestaties.
Specificatie Opmerking:
Samenstellingslimieten kunnen per productstandaard enigszins verschillen. De eisen voor staafproducten onder ASTM A276 zijn bijvoorbeeld niet identiek aan die voor platte producten. Controleer bij de aanschaf van materiaal altijd de opgegeven productnorm.
Eigendom |
Representatief minimaal |
Treksterkte |
515 MPa |
0,2% bewijs-/vloeisterkte |
205 MPa |
Verlenging |
40% |
Hardheid |
Tot ongeveer 92 HRB / 201 HB |
Technische opmerking:
Mechanische vereisten zijn afhankelijk van de toepasselijke norm, materiaalvorm, dikte en staat. Staaf-, plaat-, plaat-, buis- en koudbewerkte producten moeten worden gecontroleerd aan de hand van de specificatie die op de tekening of inkooporder wordt gebruikt.
Eigendom |
Typische waarde |
Dikte |
Ongeveer. 8,0 g/cm³ |
Elasticiteitsmodulus |
Ongeveer. 193 GPa |
Thermische geleidbaarheid bij kamertemperatuur |
Ongeveer. 16 W/m·K |
Specifieke warmtecapaciteit |
Ongeveer. 500 J/kg·K |
Elektrische weerstand |
Ongeveer. 0,72 µΩ·m |
Thermische uitzetting |
Ongeveer. 17 µm/m·°C |
Magnetisch gedrag |
Laag in de gegloeide toestand |
De waarden voor fysieke eigenschappen zijn bij benadering en variëren afhankelijk van de temperatuur en de materiële staat.
304 biedt betrouwbare algemene corrosieweerstand in veel atmosferische, zoetwater-, voedselverwerkende en industriële omgevingen. De prestaties ervan zijn echter niet universeel. Chlorideconcentratie, temperatuur, chemische samenstelling, oppervlakteconditie, afzettingen, spleten en componentgeometrie kunnen allemaal het corrosiegedrag beïnvloeden.
304 presteert goed in veel binnen- en matig blootgestelde buitenomgevingen. Het wordt veel gebruikt voor behuizingen van apparatuur, architecturale componenten, industriële constructies en andere toepassingen waarbij gewoon koolstofstaal extra corrosiebescherming zou vereisen.
Oppervlakteafwerking en blootstellingsomstandigheden blijven belangrijk, vooral op locaties waar zouten of industriële verontreinigingen zich kunnen ophopen.
304 wordt vaak gebruikt voor tanks, werkoppervlakken, voedselverwerkingsapparatuur en zoetwatersystemen omdat het corrosiebestendigheid combineert met goede reinigbaarheid en fabricageprestaties.
De geschiktheid van het materiaal hangt nog steeds af van de procesvloeistof, reinigingschemicaliën, bedrijfstemperatuur en chlorideconcentratie.
Chloriden verhogen het risico op plaatselijke putcorrosie en spleetcorrosie in 304.
Voor directe blootstelling aan zout water, herhaalde zoutnevel, hoge chlorideconcentratie of veeleisende kustdiensten is 316 of 316L over het algemeen een beter uitgangsmateriaal omdat het molybdeengehalte de weerstand tegen door chloride geïnduceerde plaatselijke corrosie verbetert.
Bij ernstige chlorideomstandigheden kunnen hoger gelegeerde soorten of duplex roestvast staal nodig zijn.
304 is bestand tegen veel organische stoffen en geselecteerde anorganische chemicaliën, maar chemische compatibiliteit mag nooit alleen op de naam van het type worden beoordeeld.
Overwegen:
Chemisch type
Concentratie
Bedrijfstemperatuur
Blootstellingstijd
Chloridegehalte
Beluchting
Oppervlakteconditie
Spleetgeometrie
Voor procesapparatuur die wordt blootgesteld aan agressieve chemicaliën moet de materiaalkeuze gebaseerd zijn op toepassingsspecifieke corrosiegegevens.
Gelokaliseerde corrosie kan zich ontwikkelen waar het passieve oppervlak wordt verstoord, vooral in de aanwezigheid van chloriden.
Locaties met een hoger risico zijn onder meer:
Pakkinginterfaces
Overlap gewrichten
Schroefdraadverbindingen
Stortingen
Bevestigingsinterfaces
Slecht gedraineerde gebieden
Afgeschermde oppervlakken met beperkte toegang tot zuurstof
Een goede afwatering, een passend voegontwerp, schone fabricagepraktijken en een geschikte oppervlakteafwerking kunnen het risico verminderen, maar zijn geen vervanging voor de juiste kwaliteitkeuze.
Austenitisch roestvast staal zoals 304 kan gevoelig zijn voor spanningscorrosie door chloride wanneer blootstelling aan chloride, trekspanning en verhoogde temperatuur samen voorkomen.
Toepassingen die deze voorwaarden combineren vereisen een meer gedetailleerde materiaalbeoordeling.
Omgeving |
Geschiktheid |
Selectie Opmerking |
Algemeen gebruik binnenshuis |
✅ Goed |
Gemeenschappelijke keuze voor algemeen gebruik |
Atmosferische blootstelling buitenshuis |
✅ Goed |
Houd rekening met de lokale zout- en vervuilingsniveaus |
Zoetwater |
✅ Goed |
Geschikt voor veel algemene systemen |
Voedselverwerking |
✅ Goed |
Proceschemie en reinigingsmethoden zijn nog steeds van belang |
Milde chemische blootstelling |
⚠ Evalueer |
Controleer chemische stof, concentratie en temperatuur |
Kustsfeer |
⚠ Evalueer |
Zoutafzetting kan plaatselijke corrosie vergroten |
Directe zoutwater- / maritieme service |
⚠ Beperkt |
316 / 316L is meestal een beter startpunt |
Service met hoog chloorgehalte |
⚠ Niet de voorkeur |
Overweeg 316L, duplex of hogere legeringen |
304 is geschikt voor veel atmosferische, voedselverwerkende, zoetwater- en algemene industriële omgevingen waar geen ernstige blootstelling aan chloride wordt verwacht.
De hoge ductiliteit van gegloeid 304 maakt het geschikt voor buigen, rolvormen, stampen en dieptrekken.
Koude vervorming verhardt het materiaal geleidelijk, waardoor de vormbelasting en de terugvering toenemen naarmate de hoeveelheid vervorming toeneemt.
304 kan worden gelast met behulp van gewone roestvrijstalen lasprocessen en wordt veel gebruikt in gefabriceerde samenstellingen.
Voor zwaar gelaste secties of toepassingen waarbij weerstand tegen sensibilisatie belangrijk is, wordt 304L vaak gespecificeerd vanwege het lagere koolstofgehalte.
304 kan worden gefreesd, gedraaid, geboord en getapt, maar kan niet zo vrij worden bewerkt als soorten die speciaal zijn ontwikkeld voor bewerkbaarheid.
De hoge hardingssnelheid en het ductiele spaangedrag vereisen stabiele snijomstandigheden, stijf gereedschap en het vermijden van langdurige wrijving of stilstand.
Waar de machinale productiviteit het dominante materiaalselectiecriterium is, kan 303 een betere optie zijn als de lagere corrosie- en lasprestaties acceptabel zijn.
Koud bewerken verhoogt de sterkte en hardheid van 304.
Dit kan nuttig zijn wanneer hogere mechanische eigenschappen vereist zijn zonder dat de legeringskwaliteit verandert, maar het heeft ook invloed op latere vorm- en bewerkingsbewerkingen.
304 kan worden geleverd en verwerkt met een breed scala aan gefreesde, geborstelde, gepolijste en functionele oppervlakteafwerkingen.
De oppervlakteconditie is niet alleen belangrijk voor het uiterlijk, maar ook voor de reinigbaarheid, verontreinigingsbeheersing en corrosieprestaties.
304 wordt gewoonlijk verwerkt door:
CNC-bewerking / Lasersnijden / Buigen / Dieptrekken / Stempelen / Lassen / Fabricage / Smeden / Boren / Slijpen
304 is niet bedoeld om in elke categorie de hoogste prestaties te leveren.
Overweeg andere kwaliteiten als de belangrijkste vereiste is:
Bewerkingsproductiviteit → 303
Hogere chloorbestendigheid → 316 / 316L
Hoge mechanische sterkte → 17-4 PH
Hoge hardheid en slijtvastheid → 420 / 440C
Ernstige blootstelling aan chloor → Duplex of hoger gelegeerd roestvrij staal
304 is compatibel met de meeste conventionele productieprocessen van roestvrij staal. De belangrijkste verwerkingsoverweging is de neiging tot uitharden tijdens het snijden en koude vervorming.
Productieproces |
Verenigbaarheid |
Materiële overweging |
CNC-bewerking |
✅ Goed |
Bewerkingshardende en ductiele spanen vereisen gecontroleerd snijden |
Plaatwerkverwerking |
✅ Uitstekend |
Zeer geschikt voor gefabriceerde plaatcomponenten |
Lasersnijden |
✅ Uitstekend |
Gewoonlijk gesneden in plaat- en plaatvorm |
Buigen |
✅ Uitstekend |
Houd rekening met terugvering en toenemende vormbelasting |
Dieptrekken |
✅ Uitstekend |
Hoge ductiliteit ondersteunt getrokken componenten |
Bladvorming |
✅ Uitstekend |
Geschikt voor complexe koudgevormde geometrie |
Stempelen |
✅ Uitstekend |
Op grote schaal gebruikt voor gevormde productiecomponenten |
Lassen |
✅ Uitstekend |
Voor uitgebreid laswerk kan 304L de voorkeur hebben |
Fabricage |
✅ Uitstekend |
Geschikt voor gesneden, gevormde en gelaste samenstellingen |
Smeden |
✅ Goed |
Kan met de juiste praktijk heet worden bewerkt |
Boren |
✅ Goed |
Vermijd wrijving en door het werk geharde oppervlakken |
Slijpen |
✅ Uitstekend |
Gebruikelijk voor het opruimen van lasnaden en het voorbereiden van oppervlakken |
Tijdens het bewerken heeft 304 de neiging vóór de snijkant uit te harden. Een stabiele aangrijping van het gereedschap is belangrijk omdat wrijven of herhaald licht contact het oppervlak kan verharden en de slijtage van het gereedschap kan versnellen.
Bij de bewerkingsstrategie moet rekening worden gehouden met de geometrie van het onderdeel, de staat van het materiaal, de gereedschappen, de stijfheid van de machine en de warmteontwikkeling.
Gegloeid 304 heeft een hoge taaiheid en is zeer geschikt voor buigen, stansen en dieptrekken.
Naarmate de vervorming toeneemt, verhoogt het harden van het werk de sterkte en de vormbelasting. Er moet daarom rekening worden gehouden met terugvering bij het vaststellen van de buiggeometrie en de vormvolgorde.
304 heeft een goede lasbaarheid en wordt routinematig gebruikt bij gelaste constructies.
Voor uitgebreid lassen, dikke secties of toepassingen waarbij intergranulaire corrosie na thermische blootstelling een probleem is, kan in plaats daarvan 304L worden gespecificeerd.
304 wordt gewoonlijk geleverd in gegloeide toestand wanneer ductiliteit, vervormbaarheid en corrosieprestaties de primaire vereisten zijn.
Gegloeid materiaal is de normale uitgangssituatie voor veel plaat-, plaat- en fabricagetoepassingen.
Koudwalsen, trekken, vormen en andere vervormingsprocessen verhogen de sterkte en hardheid door verharding.
Toenemend koudwerk resulteert over het algemeen in:
Hogere vloeigrens
Hogere treksterkte
Hogere hardheid
Lagere ductiliteit
Verhoogde magnetische respons in bepaald materiaal
Oplossingsgloeien wordt gebruikt om een verzachte austenitische structuur te herstellen na aanzienlijk koud werk of bepaalde thermische geschiedenissen.
De vereiste behandeling is afhankelijk van de materiaalspecificatie, productvorm en sectiedikte en moet voldoen aan de toepasselijke materiaal- of processpecificaties.
Nee.
304 kan niet worden gehard door conventioneel afschrikken en temperen zoals martensitische roestvaste staalsoorten zoals 410 of 420 dat wel kunnen.
Wanneer een hogere sterkte of hardheid vereist is, zijn de belangrijkste opties:
Koudverwerken → Hogere sterkte en hardheid in 304
410 / 420 → Warmtebehandelbaar martensitisch roestvrij staal
17-4 PH → Zeer sterk precipitatiehardend roestvrij staal
Gegloeid 304 wordt over het algemeen als niet-magnetisch of slechts zwak magnetisch beschouwd.
Koud bewerken kan de austenitische structuur gedeeltelijk transformeren en de magnetische respons vergroten. Lokale magnetische aantrekking kan daarom optreden rond gevormde gebieden, gescheurde randen, bewerkte oppervlakken of koudgetrokken materiaal.
Een magnetische respons alleen mag niet worden gebruikt als bewijs dat een onderdeel geen roestvrij staal 304 is.
Gegloeid
hoge ductiliteit / uitstekende vervormbaarheid / goede algemene corrosieweerstand
Koud bewerkt
Hogere sterkte / Hogere hardheid / Verminderde taaiheid / Potentieel hogere magnetische respons
Oplossing gegloeid
Herstelde austenitische structuur / verbeterde ductiliteit
Conventionele verharding
Niet van toepassing
304 ondersteunt een breed scala aan maal-, mechanische en chemische oppervlaktebehandelingen. De keuze van de afwerking moet gebaseerd zijn op uiterlijk, reinheid, blootstelling aan corrosie en functionele oppervlaktevereisten.
Passiveringsbehandelingen worden na een goede reiniging toegepast om vrije ijzer- en oppervlakteverontreiniging te verwijderen en de vorming van een schoon passief oppervlak te ondersteunen.
Compatibiliteit: ✅ Uitstekend
Mechanisch polijsten vermindert de oppervlakteruwheid en kan het uiterlijk en de reinigbaarheid verbeteren.
Compatibiliteit: ✅ Uitstekend
Borstelen zorgt voor een gecontroleerde richtingafwerking en wordt vaak gebruikt voor zichtbare plaatwerkoppervlakken, behuizingen en architecturale componenten.
Compatibiliteit: ✅ Uitstekend
Elektrolytisch polijsten verwijdert een gecontroleerde hoeveelheid oppervlaktemateriaal en kan onder de juiste verwerkingsomstandigheden een gladder, schoner oppervlak opleveren met verbeterde corrosieprestaties.
Compatibiliteit: ✅ Uitstekend
Parelstralen kan een uniform, mat uiterlijk creëren, maar het straalmiddel en de daaropvolgende reiniging moeten gecontroleerd worden om ijzerverontreiniging of een inconsistente oppervlakteconditie te voorkomen.
Compatibiliteit: ✅ Goed
Slijpen wordt vaak gebruikt voor het opruimen van lasnaden, het voorbereiden van randen en het blenden van oppervlakken.
Speciale roestvrijstalen schuurmiddelen en verontreinigingscontrole worden aanbevolen.
Compatibiliteit: ✅ Uitstekend
304 kan worden lasergemarkeerd voor serienummers, identificatiegegevens, logo's en traceerbaarheidsinformatie.
Compatibiliteit: ✅ Uitstekend
Passiveren ✅ / Mechanisch polijsten ✅ / Borstelen ✅ / Elektrolytisch polijsten ✅ / Parelstralen ✅ / Slijpen ✅ / Lasermarkeren ✅
Afwerkingskeuze Opmerking:
Voor voedsel-, sanitaire en corrosiegevoelige toepassingen moet u naast het uiterlijk ook rekening houden met oppervlakteruwheid, vervuiling, het schoonmaken van lasnaden en het schoonmaken na de fabricage.
Graadselectie
304 wordt vaak geselecteerd voor apparatuur en componenten die algemene corrosieweerstand nodig hebben, samen met goede vorm- en lasprestaties.
Typische toepassingen:
Tanks / Dienbladen / Werkoppervlakken / Apparatuurafdekkingen / Onderdelen die in contact komen met voedsel
304 wordt veel gebruikt in voedselapparatuur, maar vóór de specificatie moet rekening worden gehouden met de chlorideconcentratie, reinigingschemicaliën en de bedrijfstemperatuur.
Typische toepassingen:
Elektrische behuizingen / schakelkasten / apparatuurbehuizingen / afdekkingen / beschermpanelen
De vervormbaarheid, lasbaarheid en opties voor oppervlakteafwerking maken 304 zeer geschikt voor gefabriceerde plaatwerkassemblages.
Typische toepassingen:
Opslagtanks / Mengvaten / Containers / Algemene procesapparatuur
Voor agressieve chemicaliën of chloorrijke procesmedia, bevestig of 316L of een andere hogere legeringskwaliteit vereist is.
Typische toepassingen:
Beugels / Steunframes / Apparatuurbasissen / Machinebeveiligingen / Structurele panelen / Gefabriceerde samenstellen
Typische toepassingen:
Fittingen / Flenzen / Pijpcomponenten / Klepcomponenten / Algemene hardware voor vloeistofsystemen
304 kan geschikt zijn voor zoetwater en vele algemene voorzieningen. Corrosievere vloeistoffen vereisen toepassingsspecifieke materiaalbeoordeling.
Typische toepassingen:
Bouten / Schroeven / Moeren / Sluitringen / Pennen / Bevestigingsmateriaal
Typische toepassingen:
Panelen / sierlijsten / railcomponenten / decoratieve afdekkingen / frontplaten voor apparatuur
Oppervlakteafwerking en blootstelling aan het milieu moeten samen worden overwogen als het uiterlijk van het onderdeel belangrijk is.
304 is een sterke uitgangskwaliteit wanneer de toepassing algemene corrosieweerstand en goede fabricageprestaties vereist zonder de extra legeringskosten van corrosiebestendiger roestvast staal.
Goede weerstand tegen gewone atmosferische corrosie
Goede prestaties in veel zoetwater- en milde procesomgevingen
Uitstekend buig- en vormvermogen
Uitstekende lasbaarheid
Goede mogelijkheden voor oppervlakteafwerking
Brede materiaalbeschikbaarheid
Een algemeen gespecificeerd roestvrij staal voor algemeen gebruik
Matige materiaalkosten binnen de roestvrijstalen familie
Belangrijkste vereiste |
Rang om te overwegen |
Waarom |
Betere bewerkbaarheid |
303 |
Ontwikkeld voor verbeterde bewerkingsprestaties |
Hogere chloorbestendigheid |
316 / 316L |
Molybdeen verbetert de weerstand tegen plaatselijke chloridecorrosie |
Uitgebreid lassen / lagere koolstof |
304L |
Een lager koolstofgehalte vermindert het sensibiliseringsrisico |
Hogere mechanische sterkte |
17-4 uur |
Precipitatieharding zorgt voor een aanzienlijk hogere sterkte |
Hogere hardheid en slijtvastheid |
420 / 440C |
Martensitische soorten kunnen worden gehard door warmtebehandeling |
Goedkoper ferritisch plaatmateriaal |
430 |
Nikkelvrij ferritisch alternatief voor geschikte omgevingen |
Ernstige chloordienst |
2205/2507 |
Duplexkwaliteiten bieden een hogere chlorideweerstand en sterkte |
304 is vaak het referentiepunt voor de selectie van roestvrij staal, maar een andere kwaliteit kan geschikter zijn wanneer corrosieomgeving, machinale productiviteit, lasvereisten of mechanische eigenschappen het ontwerp domineren.
316 bevat molybdeen en biedt een betere weerstand tegen door chloride veroorzaakte putcorrosie en spleetcorrosie.
304 wordt doorgaans geselecteerd voor minder agressieve omgevingen voor algemeen gebruik waar de extra chloridebestendigheid van 316 niet vereist is.
CTA:
Vergelijk 304 versus 316 roestvrij staal
304L is de koolstofarme versie van 304.
De twee kwaliteiten hebben een vergelijkbaar algemeen corrosiegedrag, maar 304L heeft doorgaans de voorkeur voor uitgebreid lassen of toepassingen waarbij weerstand tegen sensibilisatie belangrijk is.
CTA:
Vergelijk 304 versus 304L roestvrij staal
304 is een austenitisch roestvrij staal met een betere algehele corrosieweerstand, ductiliteit en lasbaarheid.
430 is een ferritisch roestvast staal dat een goedkopere optie kan bieden voor geselecteerde plaatwerk- en decoratieve toepassingen in minder veeleisende omgevingen.
CTA:
Vergelijk 304 versus 430 roestvrij staal
17-4 PH kan een aanzienlijk hogere sterkte bereiken door middel van precipitatiehardende warmtebehandeling.
304 is geschikter wanneer vervormbaarheid, fabricage en algemene corrosieweerstand belangrijker zijn dan hoge mechanische sterkte.
CTA:
Vergelijk 304 versus 17-4 PH roestvrij staal
304 is verkrijgbaar onder verschillende internationale benamingen en productstandaardsystemen. De juiste specificatie is afhankelijk van materiaalvorm, afmetingen, vereiste eigenschappen en projectdocumentatie.
Aanduidingssysteem |
Aanduiding |
AISI / ASTM-type |
304 |
UNS |
S30400 |
NL Materiaalnummer |
1.4301 |
NL Benaming |
X5CrNi18-10 |
JIS |
SUS 304 |
Equivalente aanduidingen zijn nuttig voor het identificeren van vergelijkbare kwaliteiten binnen standaarden, maar ze mogen niet worden behandeld als automatisch uitwisselbaar voor elk project.
ASTM A240 / A240M
Plaat, plaat en strip voor drukvaten en algemene toepassingen.
ASTM A276 / A276M
Roestvrijstalen staven en vormen.
ASTM A312 / A312M
Naadloze, gelaste en zwaar koudbewerkte austenitische roestvrijstalen buis.
ASTM A269 / A269M
Naadloze en gelaste austenitische roestvrijstalen buizen voor algemeen gebruik.
Afhankelijk van de productvorm en het eindgebruik kunnen andere specificaties van toepassing zijn.
EN 10088-2
Technische leveringsvoorwaarden voor corrosiebestendig roestvast staal plaat, plaat en strip voor algemene doeleinden.
EN 10088-3
Technische leveringsvoorwaarden voor corrosiebestendige roestvrijstalen halffabrikaten, staven, staven, draad, profielen en blanke producten voor algemene doeleinden.
Plaat / plaat / spoel / ronde staaf / platte staaf / vierkante staaf / buis / buis / staaf / draad
Beschikbaarheid is afhankelijk van maat, staat, oppervlakteafwerking, specificatie en leverancier.
Gegloeid
Algemeen voor algemene fabricage-, vorm- en corrosiebestendige toepassingen.
Koud bewerkt
Gebruikt wanneer verhoogde sterkte, hardheid of specifieke maateigenschappen vereist zijn.
Nr. 1 / 2B / Helder gegloeid / Nr. 4 Geborsteld / Geslepen / Gepolijst
De terminologie en vereisten voor de afwerking variëren tussen ASTM- en EN-systemen.
'304 roestvrij staal' alleen is geen volledige inkoopspecificatie.
Wanneer materiaalcontrole belangrijk is, moeten tekeningen en inkooporders het volgende vermelden:
Cijfer
Toepasselijke materiaalnorm
Productvorm
Afmetingen
Materiële staat
Oppervlakteafwerking waar van toepassing
Vereiste certificering
Traceerbaarheidsvereisten
304 Veelgestelde vragen
Materiële ondersteuning
Bij de materiaalkeuze moet rekening worden gehouden met de werkomgeving, de vereiste mechanische eigenschappen, het productieproces en de toepasselijke specificaties.
NAITE TECH kan de materiaalvereisten beoordelen wanneer een tekening of projectspecificatie bevestiging vereist vóór productie.
Materiaalkeuze kan worden beoordeeld aan de hand van vereisten zoals:
Corrosie omgeving
Mechanische sterkte
Hardheid
Bedrijfstemperatuur
Bewerking
Vormen
Lassen
Oppervlakteafwerking
Toepasselijke materiaalnormen
Waar 304 niet geschikt is, kan op basis van de toepassingseisen een andere roestvaststaalsoort worden overwogen.
Voor projecten met gecontroleerde materiaalvereisten kan de toepasselijke specificatie worden beoordeeld samen met:
Graadaanduiding
Productvorm
Materiële staat
Vereiste mechanische eigenschappen
Oppervlakteconditie
Certificeringsvereisten
Traceerbaarheidsvereisten
Materiaalgedrag tijdens het bewerken, vormen, lassen en afwerken kan zowel de kwaliteitkeuze als de productieplanning beïnvloeden.
Het doel van deze beoordeling is om te bevestigen dat de geselecteerde roestvrij staalsoort consistent is met de tekening en operationele vereisten vóór productie.
Gespecificeerde kwaliteit, productvorm en materiaalnorm kunnen worden gecontroleerd aan de hand van tekening- en aankoopvereisten.
Testrapporten van de walserij, conformiteitscertificaten en andere leveranciersdocumentatie kunnen indien nodig en beschikbaar voor het geselecteerde materiaal worden verstrekt.
Warmte-, partij- of batchinformatie kan worden bijgehouden waar vereisten voor de traceerbaarheid van projecten van toepassing zijn.
Binnenkomend roestvast staal kan vóór productie worden gecontroleerd op identificatie, afmetingen, oppervlakteconditie en zichtbare gebreken.
Materiaal- en kwaliteitsregistraties kunnen worden geleverd volgens overeengekomen projectvereisten.
Kwaliteitsopmerking:
De beschikbaarheid van certificering en traceerbaarheid is afhankelijk van de materiaalspecificatie, leverancier en ordervereisten. Vereiste certificaten of traceerbaarheidsniveaus moeten tijdens de offertefase worden vermeld.
Technische gegevens en richtlijnen voor materiaalkeuze moeten worden gecontroleerd aan de hand van de specificatie die van toepassing is op de daadwerkelijke productvorm en het project.
Primaire referentiebronnen voor deze pagina zijn onder meer:
ASTM International – productspecificaties van roestvrij staal
EN 10088 — RVS-kwaliteiten en technische leveringsvoorwaarden
British Stainless Steel Association - technische begeleiding op het gebied van kwaliteit, fabricage en corrosie
World Stainless - materiaal van roestvrij staal en corrosiereferenties
Outokumpu — 304 / 1.4301 technische productgegevens
Materiaalnormen hebben voorrang op algemene websitereferentiegegevens bij het definiëren van aankoop- of ontwerpvereisten.
Als u 304 roestvrij staal evalueert voor uw toepassing, deel dan uw tekening, gebruiksomgeving, materiaalnorm en prestatie-eisen. Ons technische team kan u helpen beoordelen of 304 geschikt is of een alternatieve roestvrij staalsoort aanbevelen.
PDF downloaden
Optionele verwerkingsmaterialen