303 is een met zwavel gemodificeerd austenitisch roestvast staal, ontwikkeld voor verbeterde bewerkbaarheid en spaanbreking. Het is het meest geschikt voor componenten met grote volumes of nauwkeurig bewerkte componenten waarbij de bewerkingsefficiëntie belangrijker is dan de hogere corrosieweerstand, lasbaarheid en vervormbaarheid van 304.
Roestvrij staal 303
NAITE TECH
- Roestvrij staal
CNC-bewerking, boren, slijpen, warmtebehandeling
$$ - Matig
- Corrosiebestendig
Assen / Precisiegedraaide componenten / Schroeven / Bouten / Moeren / Bevestigingsmiddelen met schroefdraad / Fittingen / Klepcomponenten / Bussen / Tandwielen / Pennen / Pneumatische componenten / Instrumentcomponenten / Algemene machinaal bewerkte hardware
Augustus 2026
| Beschikbaarheid: | |
|---|---|
Technische gegevens
303 roestvrij staal is een met zwavel gemodificeerd austenitisch roestvrij staal dat speciaal is ontwikkeld voor verbeterde bewerkbaarheid. Het wordt UNS S30300 genoemd en komt gewoonlijk overeen met EN 1.4305.
Vergeleken met roestvrij staal 304 bevat 303 een bewust verhoogd zwavelgehalte. De zwavel vormt mangaan-sulfide-insluitsels in het staal, die de spaanbreking verbeteren en de snijweerstand tijdens draaien, frezen, boren en draadsnijden verminderen.
Dit maakt 303 bijzonder nuttig voor nauwkeurig bewerkte componenten geproduceerd uit staafmateriaal, vooral waar de machinale productiviteit en herhaalbaarheid belangrijker zijn dan maximale corrosieweerstand, lasbaarheid of vormvermogen.
Dezelfde zwaveltoevoegingen die de bewerkbaarheid verbeteren, brengen ook belangrijke compromissen met zich mee. Vergeleken met 304 heeft 303 over het algemeen:
Lagere weerstand tegen putcorrosie en spleetcorrosie
Slechtere lasbaarheid
Lagere ductiliteit
Verminderd vermogen tot koudvervormen
Slechter warmwerkgedrag
303 moet daarom worden behandeld als een gespecialiseerde bewerkingskwaliteit in plaats van als roestvrij staal voor algemeen gebruik.
Uitstekende bewerkbaarheid
303 is een van de meest gebruikte vrij verspanende austenitische roestvaste staalsoorten en is aanzienlijk gemakkelijker te bewerken dan 304.
Verbeterde spaanbreking
Zwavelhoudende insluitsels helpen bij het produceren van kortere, beter beheersbare spanen tijdens de bewerking.
Geschikt voor repetitief bewerkte componenten.
Bijzonder nuttig voor gedraaide, geboorde, van schroefdraad voorziene en andere nauwkeurig bewerkte componenten geproduceerd uit staafmateriaal.
Goede machinale oppervlaktecapaciteiten
De juiste snijomstandigheden kunnen schone bewerkte oppervlakken en consistente kenmerken opleveren.
Nuttige algemene corrosiebestendigheid
Biedt basiscorrosiebestendigheid van roestvrij staal voor veel milde atmosferische en industriële omgevingen.
Algemene beschikbaarheid van staven Vaak
geleverd als ronde staaf, zeskantstaaf, vierkante staaf, platte staaf en knuppel.
303 is een vrij verspanend austenitisch roestvast staal dat wordt geselecteerd wanneer bewerkingsproductiviteit en spaanbeheersing belangrijker zijn dan de hogere corrosieweerstand, lasbaarheid en vervormbaarheid die beschikbaar is vanaf 304.
303 is chemisch verwant aan de 18Cr-8Ni-familie van austenitisch roestvast staal, maar het opzettelijk verhoogde zwavelgehalte onderscheidt het van kwaliteiten voor algemeen gebruik zoals 304.
Eigenschappen variëren afhankelijk van de materiaalstandaard, productvorm en staat. Omdat 303 gewoonlijk als staafmateriaal wordt geleverd, kunnen de mechanische eigenschappen ook aanzienlijk variëren tussen gegloeide, koudgetrokken en andere staafomstandigheden.
Representatieve UNS S30300-samenstellingslimieten worden hieronder weergegeven.
Element |
Samenstelling |
|---|---|
Chroom (Cr) |
17,0–19,0% |
Nikkel (Ni) |
8,0–10,0% |
Koolstof (C) |
≤ 0,15% |
Mangaan (Mn) |
≤ 2,00% |
Silicium (Si) |
≤ 1,00% |
Fosfor (P) |
≤ 0,20% |
Zwavel (S) |
≥ 0,15% |
Ijzer (Fe) |
Evenwicht |
Chroom
Biedt de chroomrijke passieve oppervlaktefilm die verantwoordelijk is voor de fundamentele corrosieweerstand van roestvrij staal.
Nikkel
Helpt de austenitische structuur te stabiliseren en draagt bij aan de ductiliteit en taaiheid.
Zwavel
De bepalende toevoeging in 303. Zwavel vormt mangaan-sulfide-insluitsels die de spaanbreking en bewerkbaarheid verbeteren.
De wisselwerking is een verminderde corrosieweerstand, lasbaarheid en vormprestaties vergeleken met austenitische kwaliteiten met een lager zwavelgehalte.
Eigendom |
Representatieve waarde |
|---|---|
Treksterkte |
Ongeveer. 620 MPa |
0,2% bewijs-/vloeisterkte |
Ongeveer. 240 MPa |
Verlenging |
Ongeveer. 50% |
Elasticiteitsmodulus |
Ongeveer. 193 GPa |
Technische opmerking:
Deze waarden zijn eerder representatief dan universele inkoopvereisten.
303 wordt vaak geleverd als koudgetrokken staaf, en koudgetrokken materiaal kan een aanzienlijk hogere vloeigrens en hardheid hebben dan gegloeid materiaal.
Bevestig altijd de mechanische vereisten aan de hand van de gespecificeerde staafnorm, diameter en materiaalconditie.
Eigendom |
Typische waarde |
|---|---|
Dikte |
Ongeveer. 8,0 g/cm³ |
Elasticiteitsmodulus |
Ongeveer. 193 GPa |
Thermische geleidbaarheid |
Ongeveer. 16,2 W/m·K |
Specifieke warmtecapaciteit |
Ongeveer. 500 J/kg·K |
Elektrische weerstand |
Ongeveer. 0,72 µΩ·m |
Thermische uitzetting, 0–100°C |
Ongeveer. 17,2 µm/m·°C |
Magnetisch gedrag |
Over het algemeen laag in de gegloeide toestand |
Fysische eigenschappen zijn bij benadering en variëren afhankelijk van de temperatuur en de materiële staat.
303 mag niet worden geselecteerd omdat de mechanische sterkte aanzienlijk hoger is dan die van 304.
Het belangrijkste technische voordeel is:
Met zwavel gemodificeerde microstructuur → Verbeterde bewerkbaarheid
De wisselwerking is:
Lagere corrosieweerstand + slechter lassen + verminderde vervormbaarheid
303 biedt bruikbare algemene corrosieweerstand in milde omgevingen, maar corrosieweerstand is niet het belangrijkste ontwerpvoordeel.
De mangaan-sulfide-insluitsels die de bewerkbaarheid verbeteren, creëren ook plaatsen die minder bestand zijn tegen plaatselijke corrosie. Als gevolg hiervan heeft 303 over het algemeen een lagere weerstand tegen putcorrosie en spleetcorrosie dan 304.
303 kan op veel gebieden bevredigend presteren:
Binnenomgevingen
Droge atmosferische omstandigheden
Milde industriële omgevingen
Licht blootgestelde mechanische toepassingen
Het is doorgaans geschikt voor nauwkeurig bewerkte hardware waarbij de blootstelling beperkt is en er geen ernstige chlorideverontreiniging wordt verwacht.
303 mag niet worden behandeld als een corrosie-equivalente vervanging voor 304.
Vergeleken met 304 biedt 303 over het algemeen:
Betere bewerkbaarheid
Maar:
Lagere putweerstand
Lagere weerstand tegen spleetcorrosie
Lagere corrosie-vermoeidheidsprestaties
Beperktere prestaties in chlooromgevingen
Als corrosiebestendigheid belangrijker is dan de productiviteit van de bewerking, is 304 normaal gesproken de betere uitgangskwaliteit.
303 wordt niet aanbevolen als primaire materiaalkeuze voor veeleisende chloride- of maritieme toepassingen.
Chloriden kunnen gebieden aantasten die geassocieerd zijn met sulfide-insluitsels en het risico op plaatselijke corrosie vergroten.
Voor toepassingen waarbij:
Zoutnevel / Blootstelling aan de kust / Zout water / Chloridereinigingsoplossingen / Uitrusting van zeeschepen
overweeg 316 of 316L in plaats van 303.
303 kan worden gebruikt in sommige licht corrosieve natte omgevingen, maar voortdurende blootstelling aan water vereist meer voorzichtigheid dan met 304.
Als het onderdeel permanent nat is, regelmatig wordt gereinigd of wordt blootgesteld aan corrosieve vloeistoffen, wordt doorgaans de voorkeur gegeven aan een standaard austenitische kwaliteit met een laag zwavelgehalte.
303 mag niet worden gepositioneerd als roestvrij staal met een chemisch proces.
Het corrosiegedrag hangt af van:
Chemisch type
Concentratie
Temperatuur
Chloridegehalte
pH
Blootstellingsduur
Voor chemische verwerkingstoepassingen waarbij corrosiebestendigheid een primair ontwerpcriterium is, is 316L of een andere corrosiebestendige kwaliteit doorgaans geschikter.
De zwavelhoudende insluitsels die verantwoordelijk zijn voor de bewerkbaarheid van 303 verminderen ook de plaatselijke corrosieweerstand.
Put- en spleetcorrosie worden belangrijker bij:
Chloridehoudende vloeistoffen
Strakke gewrichten
Stortingen
Schroefdraadverbindingen
Stagnerend vocht
Slecht gedraineerde geometrie
Het ontwerp van de componenten en de staat van het oppervlak kunnen de prestaties verbeteren, maar kunnen de keuze voor een ongeschikte legering niet volledig compenseren.
Omgeving |
Geschiktheid |
Selectie Opmerking |
|---|---|---|
Droog binnenklimaat |
✅ Goed |
Typische applicatieomgeving |
Algemene binnenuitrusting |
✅ Goed |
Geschikt waar de blootstelling aan corrosie mild is |
Milde atmosferische blootstelling |
✅ Goed |
Basis roestvrije corrosieweerstand |
Zoetwater / Intermitterend vocht |
⚠ Evalueer |
304 kan een veiligere corrosiemarge bieden |
Voedsel-/sanitaire toepassingen |
⚠ Beperkt |
304/316L heeft over het algemeen de voorkeur |
Milde chemische blootstelling |
⚠ Evalueer |
Applicatiespecifieke beoordeling vereist |
Kustsfeer |
⚠ Beperkt |
Chloriden verminderen de geschiktheid |
Zee-/zoutwater |
– Niet de voorkeur |
Overweeg 316/316L of hogere legeringskwaliteiten |
Service met hoog chloorgehalte |
– Niet de voorkeur |
Kies een corrosiebestendiger roestvrij staal |
303 is het meest geschikt wanneer:
De omgeving is mild
Het onderdeel is voornamelijk mechanisch
De productiviteit van de bewerking is belangrijk
Continue blootstelling aan chloride is afwezig
Lassen is niet vereist
Uitgebreide vorming is niet vereist
Typische voorbeelden zijn onder meer precisieassen, hardware met schroefdraad, fittingen en mechanische componenten die worden gebruikt in gecontroleerde industriële omgevingen.
303 kan het best worden begrepen als een austenitisch roestvast staal dat is geoptimaliseerd voor machinale bewerking in plaats van voor corrosiekritische fabricage.
Bewerkbaarheid is het bepalende kenmerk van 303.
Zwavelhoudende insluitsels bevorderen het breken van de spaan en verminderen de neiging om lange, doorlopende spanen te vormen.
Vergeleken met standaard 304 kan dit het volgende ondersteunen:
Hogere snijproductiviteit
Verbeterde spaanbeheersing
Verminderde slijtage van het gereedschap
Gemakkelijker draaien
Gemakkelijker boren
Gemakkelijker inrijgen
Consistente bewerkte oppervlakken
303 is bijzonder geschikt voor machinale bewerking met staafvoeding en repetitieve precisiecomponenten.
Standaard austenitisch roestvast staal heeft de neiging lange, ductiele spanen te produceren.
De mangaan-sulfide-insluitsels in 303 helpen de spaanvorming te onderbreken, waardoor kortere en beter hanteerbare spanen worden geproduceerd onder de juiste snijomstandigheden.
Dit is vooral handig voor:
Draaien / Boren / Tappen / Draadsnijden / Automatisch bewerken
303 wordt vaak gebruikt waar componenten het volgende bevatten:
Externe draden
Interne schroefdraad
Geboorde gaten
Gedraaide diameters
Groeven
Boringen
Kleine precisiefuncties
De beschikbaarheid van stafmateriaal maakt hem ook geschikt voor CNC-draaien en automatische bewerking.
303 blijft een austenitisch roestvrij staal en kan verharden tijdens bewerking en koude vervorming.
De vrij verspanende insluitsels verbeteren het snijgedrag, maar bewerkingsprocessen moeten nog steeds langdurig wrijven of overmatig stilstaan voorkomen.
De zwaveltoevoegingen die de bewerkingsprestaties verbeteren, verminderen de weerstand tegen plaatselijke corrosie.
Dit is de belangrijkste afweging bij het selecteren van 303.
303 wordt over het algemeen niet aanbevolen wanneer lassen een belangrijk onderdeel is van het productietraject.
Het verhoogde zwavelgehalte dat de bewerkbaarheid verbetert, kan een negatieve invloed hebben op de laskwaliteit en de corrosieprestaties rond het gelaste gebied.
Voor gelaste fabricage zijn 304, 304L of 316L normaal gesproken geschikter.
303 heeft een lagere ductiliteit en koude verwerkbaarheid dan standaardkwaliteiten zoals 304.
Afhankelijk van de productconditie kan eenvoudig vormen mogelijk zijn, maar 303 mag niet worden geselecteerd voor toepassingen die worden gedomineerd door:
Dieptrekken / ernstig buigen / complexe plaatvorming / stempelen
De vrij verspanende zwavelinsluitsels verminderen ook de prestaties bij warm werken.
Wanneer uitgebreid smeden of warmvormen vereist is, moet doorgaans een andere roestvrij staalsoort worden overwogen.
Overweeg een ander cijfer als de toepassing het volgende vereist:
Betere algemene corrosieweerstand → 304
Betere lasbaarheid en vervormbaarheid → 304 / 304L
Hogere chloorbestendigheid → 316 / 316L
Hogere sterkte → 17-4 PH
Hogere hardheid en slijtvastheid → 420 / 440C
Hogere bewerkbaarheid + warmtebehandelbare mechanische eigenschappen → 416
303 is in de eerste plaats een roestvast staal van bewerkingskwaliteit. De sterkste productievoordelen zijn draaien, frezen, boren, tappen en draadsnijden in plaats van lassen of uitgebreid vervormen.
Productieproces |
Verenigbaarheid |
Materiële overweging |
|---|---|---|
CNC-bewerking |
✅ Uitstekend |
Primaire productiesterkte |
Draaien |
✅ Uitstekend |
Zeer geschikt voor machinale bewerking met staafvoeding |
Frezen |
✅ Uitstekend |
Verbeterde spaanbreking vergeleken met 304 |
Boren |
✅ Uitstekend |
Sterk boorvermogen met geschikt gereedschap |
Tikken |
✅ Uitstekend |
Zeer geschikt voor schroefdraadfuncties |
Inrijgen |
✅ Uitstekend |
Gemeenschappelijke toepassing voor 303 |
Afgesneden operaties |
✅ Uitstekend |
Geschikt voor repetitieve staafbewerking |
Slijpen |
✅ Goed |
Geschikt voor maat- en oppervlakteafwerking |
Buigen |
⚠ Beperkt |
Lagere ductiliteit dan 304 |
Koud vervormen |
⚠ Beperkt |
Sulfide-insluitsels verminderen de koude verwerkbaarheid |
Smeden |
⚠ Beperkt |
Slechtere warmverwerkbaarheid dan standaardkwaliteiten |
Lassen |
– Niet de voorkeur |
Verhoogde zwavel vermindert de lasbaarheid |
Dieptrekken |
– Niet de voorkeur |
Gebruik 304 of een andere vormkwaliteit |
Bladvorming |
– Niet de voorkeur |
303 wordt voornamelijk geleverd en gebruikt als stafmateriaal |
Stempelen |
– Niet de voorkeur |
Er bestaan betere kwaliteiten voor uitgebreid stempelen |
303 is speciaal ontwikkeld om het verspaningsgedrag van austenitisch roestvast staal te verbeteren.
Het presteert bijzonder goed in:
CNC-draaien
Automatisch draaien
Frezen
Boren
Tikken
Inrijgen
Afgesneden operaties
Machinestijfheid, gereedschapsgeometrie, koelmiddel- en snijparameters hebben nog steeds invloed op de productiviteit en oppervlakteafwerking.
Zelfs met een vrij verspanende hardmetaalsoort moet een stabiele gereedschapaangrijping worden gehandhaafd.
303 is vooral geschikt voor gedraaide onderdelen vervaardigd uit ronde of zeshoekige staven.
Veel voorkomende gedraaide kenmerken zijn onder meer:
Draden / Schouders / Groeven / Boringen / Afschuiningen / Precisiediameters
De spaanbrekende eigenschappen maken het bruikbaar voor repetitieve productie met staafvoeding.
303 presteert goed bij boren en tappen vergeleken met conventionele austenitische kwaliteiten.
Spaanafvoer blijft belangrijk, vooral in:
Diepe gaten
Blinde gaten
Boren met kleine diameter
Interne schroefdraad
Koelmiddel en stevig gereedschap helpen een consistente gatkwaliteit te behouden.
303 is niet bedoeld als primaire vormkwaliteit.
Eenvoudige vervorming kan mogelijk zijn, afhankelijk van de materiaalconditie, maar toepassingen die substantieel buigen, dieptrekken of stampen vereisen, moeten over het algemeen een beter vervormbare kwaliteit gebruiken, zoals 304.
Lassen 303 wordt over het algemeen vermeden als er voor een andere roestvaststaalsoort kan worden gekozen.
Het zwavelgehalte dat de bewerkbaarheid verbetert, kan bijdragen aan lasgerelateerde problemen en verminderde corrosieweerstand.
Wanneer een onderdeel uitgebreid laswerk vereist, is 304L of 316L normaal gesproken een geschikter uitgangsmateriaal.
Gegloeid 303 biedt relatief hoge ductiliteit en lagere sterkte vergeleken met koudgetrokken materiaal.
Gegloeid materiaal kan de voorkeur hebben wanneer:
Extra bewerkingen zijn uitgebreid
Een lagere hardheid is nuttig
Enige beperkte vorming is vereist
303 wordt vaak geleverd als koudgetrokken of nauwkeurig afgewerkte staaf.
Koudtrekken kan zorgen voor:
Hogere vloeigrens
Hogere treksterkte
Verhoogde hardheid
Verbeterde maatnauwkeurigheid
Betere rechtheid van het staafje
Verminderde ductiliteit
Mechanische eigenschappen mogen daarom nooit alleen op basis van de soortnaam worden aangenomen.
303 kan oplossingsgegloeid worden om na koud bewerken een verzachte austenitische structuur te herstellen.
De vereiste temperatuur- en koelprocedure moeten voldoen aan de toepasselijke materiaal- of leveranciersspecificaties.
Nee.
303 kan niet worden gehard door conventioneel afschrikken en temperen.
Een hogere sterkte en hardheid kan worden bereikt door middel van koudvervormen, maar waar warmtebehandelbare mechanische eigenschappen vereist zijn, moet een andere kwaliteit worden overwogen.
Typische alternatieven zijn onder meer:
416 → Vrij verspanend + hittebehandelbaar martensitisch roestvrij staal
17-4 PH → Precipitatiehardend roestvrij staal met hoge sterkte
420 → Warmtebehandelbaar roestvrij staal met hoge hardheid
303 is een austenitisch roestvast staal en is over het algemeen niet-magnetisch of slechts zwak magnetisch in gegloeide toestand.
Koud werken kan de magnetische respons vergroten.
Een lichte magnetische aantrekkingskracht op een koudgetrokken of machinaal bewerkte 303-component mag op zichzelf niet worden gebruikt om de materiaalkwaliteit af te keuren.
Gegloeid
Lagere sterkte / Hogere taaiheid / Goede bewerkingsconditie
Koudgetrokken
hogere sterkte / hogere hardheid / betere maatnauwkeurigheid / verminderde taaiheid
Oplosgegloeid,
verzachte austenitische structuur / herstelde ductiliteit
Conventionele verharding
Niet van toepassing
303 kan worden geslepen, gepolijst, gepassiveerd en gemarkeerd, maar de zwavelhoudende insluitsels die zorgen voor vrij machinaal bewerkingsgedrag kunnen de uiteindelijke oppervlakte- en corrosiereactie beïnvloeden.
Afwerkingseisen moeten daarom samen met de beoogde serviceomgeving worden geëvalueerd.
Een zuivere, machinaal bewerkte afwerking is een van de natuurlijke sterke punten van 303.
De bewerkbaarheid maakt het geschikt voor componenten waarbij het uiteindelijke functionele oppervlak direct wordt geproduceerd door draaien, frezen of slijpen.
Compatibiliteit: ✅ Uitstekend
303 reageert goed op slijpen voor maatcorrectie en gecontroleerde oppervlakteafwerking.
Er worden speciale roestvrijstalen schuurmiddelen aanbevolen om vervuiling tot een minimum te beperken.
Compatibiliteit: ✅ Uitstekend
303 kan mechanisch worden gepolijst, hoewel sulfide-insluitingen de uniformiteit van sterk gepolijste oppervlakken kunnen beïnvloeden in vergelijking met schonere laagzwavelige kwaliteiten.
Compatibiliteit: ✅ Goed
303 kan na een passende reiniging worden gepassiveerd.
Omdat vrij verspaanbare roestvaste staalsoorten zwavelrijke insluitsels bevatten, moeten passivatieprocedures worden geselecteerd en gecontroleerd met de feitelijke legering in gedachten.
Passivering kan vrij ijzer verwijderen en een schoon passief oppervlak ondersteunen, maar kan 303 niet de corrosieweerstand geven van 304 of 316L.
Compatibiliteit: ✅ Goed
Elektrolytisch polijsten is mogelijk, maar sulfide-insluitsels kunnen de resulterende oppervlakteconditie beïnvloeden.
Waar extreem schone, hygiënische of zeer corrosiebestendige elektrolytisch gepolijste oppervlakken vereist zijn, is 304L of 316L over het algemeen een geschiktere materiaalkeuze.
Compatibiliteit: ⚠ Evalueer
Parelstralen kan een uniform mat uiterlijk opleveren, op voorwaarde dat er geschikte media en verontreinigingscontroles worden gebruikt.
Compatibiliteit: ✅ Goed
303 kan worden lasergemarkeerd voor:
Onderdeelnummers / Serienummers / Identificatie / Traceerbaarheid / Logo's
Compatibiliteit: ✅ Uitstekend
Bewerkte afwerking ✅ / Slijpen ✅ / Mechanisch polijsten ✅ / Passiveren ✅ / Parelstralen ✅ / Lasermarkeren ✅ / Elektrolytisch polijsten ⚠
303 wordt normaal gesproken geselecteerd vanwege de bewerkingsprestaties en niet vanwege de sanitaire of zeer corrosiebestendige oppervlaktevereisten.
Wanneer de toepassing vereist:
Hoge corrosiebestendigheid + gepolijst oppervlak → Overweeg 304 / 316L
Sanitair/farmaceutisch oppervlak → Overweeg 316L
Maximale bewerkingsproductiviteit → 303 blijft de sterkste keuze
Graadselectie
303 roestvrij staal wordt voornamelijk gebruikt voor componenten vervaardigd uit staafmateriaal waarbij draaien, boren, draadsnijden of andere repetitieve bewerkingen een aanzienlijk deel van de productie uitmaken.
Het is het meest geschikt voor mechanische componenten die worden gebruikt in mild corrosieve omgevingen waar lassen en uitgebreid vormen niet vereist zijn.
Typische toepassingen:
Gedraaide bussen / afstandhouders / mouwen / kragen / precisiepennen / kleine mechanische componenten
303 is zeer geschikt voor CNC-draaien en automatisch bewerken van staven, omdat de met zwavel gemodificeerde samenstelling de spaanbreking verbetert in vergelijking met standaard austenitische soorten zoals 304.
Typische toepassingen:
Assen / draaipennen / paspennen / geleidepennen / kleine aandrijfcomponenten
De beschikbaarheid van ronde staven en het goede bewerkingsgedrag maken 303 nuttig voor componenten die verschillende gedraaide diameters, schouders, groeven of schroefdraadkenmerken vereisen.
Wanneer een substantieel hogere sterkte of slijtvastheid vereist is, kan een andere roestvast staalsoort geschikter zijn.
Typische toepassingen:
Schroeven / Bouten / Moeren / Tapeinden / Inzetstukken met schroefdraad / Bussen met schroefdraad
303 wordt vaak gebruikt als interne of externe schroefdraad een belangrijk onderdeel van het bewerkingsproces vormt.
Voor bevestigingsmiddelen die worden blootgesteld aan maritieme of agressieve corrosieve omgevingen, kunnen corrosievereisten de keuze voor 316 of 316L rechtvaardigen.
Typische toepassingen:
Fittingen / Connectoren / Koppelingen / Adapters / Kleine klepcomponenten / Pneumatische hardware
303 kan geschikt zijn voor machinaal bewerkte fittingen die in milde omgevingen worden gebruikt.
Voor componenten die worden blootgesteld aan agressieve vloeistoffen, chloriden of veeleisende chemicaliën, is 316L over het algemeen een beter uitgangsmateriaal.
Typische toepassingen:
Ventielstelen / Ventielhardware / Instrumentfittingen / Aanpassingscomponenten / Precisiemechanische hardware
303 is nuttig wanneer componenten meerdere machinaal bewerkte kenmerken vereisen en de corrosieomstandigheden gematigd blijven.
Typische toepassingen:
Kleine tandwielen / afstelschroeven / aandrijfcomponenten / machinehardware / bevestigingscomponenten
303 kan worden gebruikt waar bewerkingsefficiëntie belangrijker is dan hoge hardheid of hoge slijtvastheid.
Voor componenten die een aanzienlijk grotere hardheid vereisen, moet 420, 440C of een ander warmtebehandelbaar roestvrij staal worden overwogen.
Typische toepassingen:
Automatisch draaiende componenten / repetitieve CNC-gedraaide onderdelen / hardware met schroefdraad / kleine precisiecomponenten
Het grootste voordeel van 303 wordt vaak gerealiseerd wanneer bewerkingstijd, spaanbeheersing en standtijd de productie-efficiëntie wezenlijk beïnvloeden.
303 is een sterke materiaalkeuze wanneer bewerkingsproductiviteit de belangrijkste vereiste is en de toepassing niet de corrosieweerstand, lascapaciteit of vormprestaties vereist van austenitisch roestvast staal voor algemeen gebruik.
Uitstekende bewerkbaarheid
Verbeterde spaanbreking
Efficiënt CNC-draaien
Betrouwbare boor- en tapprestaties
Uitgebreide interne of externe schroefdraad
Precisiecomponenten vervaardigd uit stafmateriaal
Repetitieve bewerkingen
Nuttige algemene corrosieweerstand in milde omgevingen
Een roestvaste bewerkingskwaliteit zonder noodzaak voor conventionele warmtebehandeling
Bewerking vertegenwoordigt een groot deel van de onderdeelkosten
Verbeterde spaanbeheersing en snijgedrag kunnen 303 aantrekkelijk maken voor onderdelen die uitgebreid draaien, boren of draadsnijden vereisen.
Het onderdeel wordt geproduceerd uit staafmateriaal.
303 wordt gewoonlijk geleverd als ronde, zeshoekige, vierkante en platte staaf, waardoor het zeer geschikt is voor CNC-bewerking met staafvoeding.
Complexe machinaal bewerkte kenmerken zijn vereist
Schroefdraden, groeven, boringen, schouders en meerdere gedraaide diameters zijn typische kenmerken waarbij 303 productievoordelen kan bieden.
De gebruiksomgeving is mild.
303 is het meest geschikt waar matige algemene corrosieweerstand voldoende is en er geen sprake is van ernstige blootstelling aan chloriden of chemicaliën.
Er is geen significant laswerk vereist.
303 is een slechte keuze voor samenstellingen die sterk afhankelijk zijn van lassen.
Belangrijkste vereiste |
Rang om te overwegen |
Selectie Reden |
|---|---|---|
Betere algemene corrosiebestendigheid |
304 |
Betere corrosieweerstand met goede fabricagemogelijkheden |
Lassen en vormen |
304 / 304L |
Betere lasbaarheid en ductiliteit |
Hogere chloorbestendigheid |
316 / 316L |
Betere weerstand tegen putcorrosie en spleetcorrosie |
Bewerkbaarheid + warmtebehandelbare sterkte |
416 |
Vrij verspanende martensitische kwaliteit die gehard kan worden |
Hogere mechanische sterkte |
17-4 uur |
Veel hogere sterkte na precipitatieharding |
Hogere hardheid en slijtvastheid |
420 / 440C |
Warmtebehandelbare martensitische kwaliteiten |
Ernstige chloordienst |
2205/2507 |
Duplexkwaliteiten bieden een sterkere chloridebestendigheid |
303 wordt het meest vergeleken met 304 en 416 omdat ze alle drie kunnen worden gebruikt voor machinaal bewerkte componenten, maar hun corrosieweerstand, warmtebehandelingsreactie en fabricagegedrag zijn aanzienlijk verschillend.
303 is gemakkelijker te bewerken omdat zwaveltoevoegingen het spaanbreek- en snijgedrag verbeteren.
304 biedt betere corrosieweerstand, lasbaarheid en vervormbaarheid en is daarom een veelzijdiger roestvrij staal voor algemeen gebruik.
Kies 303 wanneer:
Bewerkingsproductiviteit de dominante vereiste is.
Kies 304 wanneer:
Corrosiebestendigheid, lassen of vervormen belangrijker is.
CTA:
Vergelijk 303 versus 304 roestvrij staal
Zowel 303 als 416 zijn vrij verspaanbare roestvaste staalsoorten, maar behoren tot verschillende roestvaststaalfamilies.
303 is een austenitisch roestvrij staal en kan niet worden gehard door conventionele warmtebehandeling.
416 is martensitisch en kan een warmtebehandeling ondergaan om een aanzienlijk hogere hardheid en mechanische sterkte te verkrijgen.
303 biedt over het algemeen een betere corrosieweerstand, terwijl 416 geschikter is wanneer bewerkingsprestaties moeten worden gecombineerd met warmtebehandelbare mechanische eigenschappen.
Kies 303 wanneer:
Austenitische corrosiebestendigheid en uitstekende machinale bewerking vereist zijn.
Kies 416 wanneer:
Bewerkbaarheid plus warmtebehandelbare sterkte of hardheid vereist zijn.
CTA:
Vergelijk 303 versus 416 roestvrij staal
303 is geoptimaliseerd voor bewerking.
316L is geoptimaliseerd voor corrosiebestendigheid, vooral in chloridehoudende omgevingen, en biedt veel betere lasprestaties.
De twee kwaliteiten dienen dus zeer verschillende selectieprioriteiten.
Kies 303 wanneer:
Bewerkingsefficiëntie belangrijker is dan maximale corrosieweerstand.
Kies 316L wanneer:
Chloriden, chemicaliën, lasfabricage of corrosiegevoelige service belangrijk zijn.
CTA:
Vergelijk 303 versus 316L roestvrij staal
303 biedt uitstekende bewerkingsprestaties in gegloeide toestand of in staafvorm, maar is geen roestvrij staal met hoge sterkte.
17-4 PH kan een aanzienlijk hogere mechanische sterkte bereiken door middel van precipitatiehardende warmtebehandeling.
Kies 303 wanneer:
Bewerkingsefficiëntie en matige mechanische eigenschappen voldoende zijn.
Kies 17-4 PH wanneer:
Hoge sterkte een primaire ontwerpvereiste is.
CTA:
Vergelijk 303 versus 17-4 PH roestvrij staal
303 wordt meestal geleverd als staaf- en aanverwante lange-productvormen, omdat de belangrijkste toepassing machinale bewerking is.
De juiste inkoopspecificatie moet de productvorm, afmetingen, staat, mechanische vereisten en vereiste documentatie identificeren.
Aanduidingssysteem |
Aanduiding |
|---|---|
AISI / ASTM-type |
303 |
UNS |
S30300 |
NL Materiaalnummer |
1.4305 |
NL Benaming |
X8CrNiS18-9 |
JIS |
SUS 303 |
Equivalente aanduidingen identificeren nauw verwante materialen binnen de normen, maar de eisen moeten altijd worden getoetst aan de daadwerkelijke aankoopspecificatie.
ASTM A582 / A582M
Algemene specificatie voor het vrij bewerken van roestvrijstalen staven.
Dit is vooral relevant voor 303 omdat de kwaliteit op grote schaal wordt gekocht als bewerkingsstafmateriaal.
ASTM A276 / A276M
Bestrijkt roestvrijstalen staven en vormen voor algemene toepassingen.
De toepasselijke specificatie is afhankelijk van de vereiste productvorm en eisen voor eindgebruik.
EN 10088-3
Algemeen van toepassing op corrosiebestendige roestvrijstalen staven, staven, draad, profielen en aanverwante lange producten.
Omdat 303 voornamelijk als bewerkingssoort wordt gebruikt, zijn specificaties voor lange producten over het algemeen relevanter dan specificaties voor platte producten.
303 is algemeen verkrijgbaar als:
Ronde staaf / zeskantstaaf / vierkante staaf / platte staaf / staaf / staaf / precisiegrondstaaf / koudgetrokken staaf
Plaat en plaat zijn normaal gesproken niet de primaire productvormen die voor 303 toepassingen worden gebruikt.
Gegloeide staaf
Lagere sterkte en grotere ductiliteit.
Koudgetrokken staaf
Hogere sterkte, hardheid en maatvastheid.
Precisiegrondstaaf
Gebruikt waar diametertolerantie, rechtheid en oppervlakteconditie belangrijk zijn.
Gepelde/gedraaide staaf
Beschikbaar voor geselecteerde afmetingen en bewerkingsvereisten.
Ronde staaf
Gemeenschappelijk voor:
Assen / pennen / bussen / gedraaide componenten / cilindrische hardware
Hex-balk
Gemeenschappelijk voor:
Fittingen / Moeren / Adapters / Hardware met schroefdraad / Componenten waarvoor een platte sleutel nodig is
Het selecteren van een materiaalvorm die dicht bij de uiteindelijke componentgeometrie ligt, kan de bewerkingstijd en materiaalverwijdering verminderen.
303 bar kan worden geleverd met oppervlakken zoals:
Koudgetrokken / Geslepen / Gepeld / Gedraaid / Gepolijst
De vereiste oppervlakteconditie moet worden gespecificeerd waarbij:
Tolerantie op de staafdiameter is belangrijk
Er wordt gebruik gemaakt van automatische voeding
Oppervlaktedefecten kunnen afgewerkte componenten aantasten
Er is een minimale materiaalafname nodig
Alleen '303 roestvrij staal' biedt mogelijk niet voldoende informatie voor de aanschaf van precisiebewerkingsmateriaal.
Waar materiaalcontrole belangrijk is, moeten tekeningen en aankoopvereisten het volgende identificeren:
Cijfer
Toepasselijke materiaalnorm
Staafvorm
Diameter of dwarsmaat
Materiële staat
Dimensionale tolerantie
Oppervlakteconditie
Rechtheidseisen, indien van toepassing
Certificeringsvereisten
Vereisten voor traceerbaarheid van warmte/partijen
Kies 303 Voor
CNC draaien / automatisch bewerken / boren / tappen / draadsnijden / precisiestaafcomponenten / hoogvolumebewerking
Kies 304 Wanneer
Betere algemene corrosieweerstand, las- of vormvermogen zijn vereist.
Kies 316L Wanneer
Chloridebestendigheid, chemische bestendigheid of gelaste corrosiebestendige service zijn belangrijker dan de productiviteit van de machinale bewerking.
Kies 416 Wanneer
Het gedrag van vrij verspanen moet worden gecombineerd met warmtebehandelbare sterkte of hardheid.
Kies 17-4 PH wanneer
Er is een aanzienlijk hogere mechanische sterkte vereist.
Kies 420 / 440C Wanneer
Hoge hardheid en slijtvastheid zijn primaire vereisten.
303 Veelgestelde vragen
Veelgestelde technische vragen over 303 roestvrij staal, waaronder bewerkbaarheid, corrosieweerstand, lassen, warmtebehandeling, materiaalvormen en kwaliteitkeuze.
303 is een met zwavel gemodificeerd austenitisch roestvast staal, ontwikkeld voor verbeterde bewerkbaarheid. Het wordt gewoonlijk UNS S30300 en EN 1.4305 genoemd.
Het wordt voornamelijk gebruikt voor nauwkeurig bewerkte componenten die zijn vervaardigd uit rond, zeshoekig of ander staafmateriaal.
303 bevat opzettelijk meer zwavel, dat mangaan-sulfide-insluitsels in het staal vormt.
Deze insluitsels verbeteren de spaanbreking en verminderen de neiging om lange, continue spanen te produceren tijdens het draaien, boren en draadsnijden. Het nadeel is een lagere corrosieweerstand, lasbaarheid en vervormbaarheid dan 304.
Ja. Bewerkbaarheid is de belangrijkste reden dat 303 wordt gespecificeerd.
Het is zeer geschikt voor CNC-draaien, frezen, boren, tappen, draadsnijden en herhaalde bewerking met staafaanvoer, vooral voor onderdelen met meerdere bewerkte kenmerken.
Ja. 303 is bijzonder geschikt voor CNC-draaien en automatische staafbewerking.
Ronde en zeshoekige staven worden veel gebruikt voor assen, fittingen, onderdelen met schroefdraad, bussen, pennen en andere nauwkeurig gedraaide onderdelen.
Ja. 303 biedt over het algemeen een beter boor- en tapgedrag dan standaard austenitische kwaliteiten zoals 304.
Goed gereedschap, koelmiddel en spaanafvoer zijn nog steeds belangrijk, vooral bij diepe gaten, blinde gaten en kleine interne schroefdraden.
Ja. 303 blijft een austenitisch roestvast staal en kan verharden tijdens machinale bewerking of koude vervorming.
De vrij verspanende insluitsels maken het snijden gemakkelijker dan 304, maar langdurig wrijven, overmatige stilstand en onstabiele snijaangrijping moeten nog steeds worden vermeden.
303 biedt nuttige corrosieweerstand in veel droge binnen-, atmosferische en milde industriële omgevingen.
De zwavelhoudende insluitsels verminderen de weerstand tegen plaatselijke corrosie vergeleken met 304. Daarom mag 303 niet worden gekozen wanneer corrosiebestendigheid de primaire ontwerpvereiste is.
Ja. 303 heeft over het algemeen een lagere weerstand tegen putcorrosie en spleetcorrosie dan 304 vanwege de zwaveltoevoegingen die worden gebruikt om de bewerkbaarheid te verbeteren.
Kies 303 wanneer de machinale productiviteit belangrijker is. Kies 304 wanneer een betere corrosiebestendigheid, las- of vormvermogen vereist is.
303 wordt over het algemeen niet aanbevolen als primair materiaal voor toepassingen in zee of zout water.
Blootstelling aan chloor verhoogt het risico op plaatselijke corrosie. 316 of 316L is normaal gesproken een beter startpunt voor mariene of chloridehoudende omgevingen.
303 kan geselecteerde milde omgevingen verdragen, maar wordt normaal gesproken niet gespecificeerd als roestvrij staal volgens een chemisch proces.
Als chemische bestendigheid een belangrijke vereiste is, moeten de werkelijke chemische stof, concentratie, temperatuur en chloridegehalte worden beoordeeld en kan een kwaliteit zoals 316L geschikter zijn.
Lassen 303 wordt over het algemeen vermeden als er voor een andere roestvaststaalsoort kan worden gekozen.
Het zwavelgehalte dat de bewerkbaarheid verbetert, vermindert de lasbaarheid en kan de laskwaliteit en corrosieprestaties beïnvloeden. Voor lasconstructies is 304L of 316L meestal een betere keuze.
Beperkte vervorming is mogelijk afhankelijk van de materiaalconditie en geometrie, maar 303 is niet bedoeld als primaire vervormingssoort.
Voor componenten die substantieel buigen, dieptrekken of stampen vereisen, biedt 304 normaal gesproken betere ductiliteit en vormprestaties.
303 heeft een slechtere warmverwerkbaarheid dan standaard austenitische kwaliteiten vanwege de zwavelhoudende insluitsels.
Als uitgebreid smeden of warmvormen vereist is, moet over het algemeen een andere roestvrij staalsoort worden overwogen.
Nr. 303 kan niet worden gehard door conventioneel afschrikken en temperen.
Door koudvervormen kunnen de sterkte en hardheid toenemen. Als zowel vrij verspanend gedrag als warmtebehandelbare eigenschappen vereist zijn, kan roestvrij staal 416 een geschiktere optie zijn.
Ja. Oplossingsgloeien kan een zachtere austenitische toestand herstellen na aanzienlijk koud werk.
De behandelingsomstandigheden moeten voldoen aan de toepasselijke materiaal- of leveranciersspecificaties.
Gegloeid 303 is over het algemeen niet-magnetisch of slechts zwak magnetisch.
Koudtrekken, vormen en bewerken kunnen de magnetische respons vergroten. Een lichte magnetische aantrekkingskracht betekent niet noodzakelijkerwijs dat het materiaal niet 303 is.
303 is gemodificeerd met zwavel om de bewerkingsprestaties en spaanbreking te verbeteren.
304 biedt betere corrosieweerstand, lasbaarheid en vervormbaarheid. 303 heeft daarom de voorkeur voor onderdelen die veel bewerking vereisen, terwijl 304 een veelzijdigere kwaliteit voor algemeen gebruik is.
Beide zijn vrij verspaanbare roestvaste staalsoorten, maar 303 is austenitisch en 416 is martensitisch.
303 biedt over het algemeen een betere corrosieweerstand, terwijl 416 kan worden gehard door warmtebehandeling en geschikter is wanneer een hogere mechanische sterkte of hardheid vereist is.
303 is geoptimaliseerd voor bewerkingsproductiviteit, terwijl 316L voornamelijk is geselecteerd vanwege corrosieweerstand en lasprestaties.
Kies 303 voor bewerkingsintensieve componenten die in milde omgevingen worden gebruikt. Kies 316L als blootstelling aan chloriden, chemische bestendigheid of corrosiebestendige laswerkzaamheden belangrijk zijn.
303 wordt meestal geleverd als bewerkingsmateriaal, waaronder:
Ronde staaf / zeskantstaaf / vierkante staaf / platte staaf / staaf / staaf / koudgetrokken staaf / precisiegrondstaaf
Plaat en plaat zijn normaal gesproken niet de primaire productvormen die voor 303 toepassingen worden gebruikt.
Ja. 303 kan na een passende reiniging worden gepassiveerd om vrij ijzer en oppervlakteverontreiniging te verwijderen.
Passivering elimineert de corrosiebeperkingen die gepaard gaan met de zwavelrijke insluitsels in 303 niet en maakt de kwaliteit niet gelijkwaardig aan 304 of 316L in agressieve omgevingen.
Ja. 303 kan mechanisch gepolijst en geslepen worden.
Zwavelhoudende insluitsels kunnen echter de uniformiteit van zeer hooggepolijste oppervlakken beïnvloeden. Voor sanitaire of zeer corrosiegevoelige gepolijste componenten wordt doorgaans de voorkeur gegeven aan 304L of 316L.
Veel voorkomende toepassingen zijn onder meer:
Assen / pennen / bussen / schroeven / moeren / bouten / bevestigingsmiddelen met schroefdraad / fittingen / connectoren / klepcomponenten / tandwielen / instrumentcomponenten / nauwkeurig gedraaide hardware
Betere algemene corrosieweerstand → 304 roestvrij staal
Beter lassen en vervormbaarheid → 304 / 304L roestvrij staal
Hogere chloorbestendigheid → 316 / 316L roestvrij staal
Bewerkbaarheid + warmtebehandelbare sterkte → 416 roestvrij staal
Hogere mechanische sterkte → 17-4 PH roestvrij staal
Hogere hardheid en slijtvastheid → 420 / 440C roestvrij staal
Materiële ondersteuning
303 roestvrij staal moet in de eerste plaats worden geselecteerd wanneer bewerkingsefficiëntie een belangrijke ontwerp- en productievereiste is.
Voordat 303 wordt gespecificeerd, moet de toepassing ook worden gecontroleerd op blootstelling aan corrosie, lasvereisten, vormvereisten, vereiste sterkte en de materiaalconditie van het geleverde staafmateriaal.
NAITE TECH kan deze vereisten vóór productie beoordelen wanneer een tekening of projectspecificatie bevestiging van de geschiktheid van het materiaal vereist.
303 kan worden getoetst aan vereisten zoals:
CNC-bewerkingsvolume
Vereisten voor draaien en draadsnijden
Dichtheid van gaten en getapte kenmerken
Corrosie omgeving
Vereiste mechanische sterkte
Lasvereisten
Het vormen van eisen
Oppervlakteafwerking
Materiële staat
Toepasselijke materiaalnorm
303 is het meest geschikt wanneer bewerkingsprestaties belangrijker zijn dan maximale corrosieweerstand of fabricageveelzijdigheid.
Wanneer de toepassingseisen de praktische limieten van 303 overschrijden, moet een andere roestvrij staalsoort worden overwogen.
Typische alternatieven zijn onder meer:
Betere algemene corrosieweerstand → 304
Beter lassen en vervormbaarheid → 304 / 304L
Hogere chloorbestendigheid → 316 / 316L
Bewerkbaarheid + Warmtebehandelbare sterkte → 416
Hogere mechanische sterkte → 17-4 PH
Hogere hardheid en slijtvastheid → 420 / 440C
Omdat 303 gewoonlijk wordt gekocht als bewerkingsstafmateriaal, kunnen de vorm en de materiaalconditie van het materiaal zowel de productie-efficiëntie als de prestaties van het eindproduct beïnvloeden.
Belangrijke factoren zijn onder meer:
Ronde, zeshoekige, vierkante of platte staaf
Staafdiameter of dwarsmaat
Gegloeid of koudgetrokken toestand
Geslepen, geschild of gedraaid oppervlak
Rechtheid
Dimensionale tolerantie
Oppervlaktedefecten
Materiaalcertificering
Door materiaal te selecteren dat dicht bij de voltooide geometrie ligt, kan de materiaalverwijdering en de bewerkingstijd worden verkort.
Bijvoorbeeld:
Ronde staaf → Assen / Pennen / Bussen / Gedraaide componenten
Hex Bar → Fittingen / Moeren / Adapters / Hardware met schroefdraad
Precisiegrondbalk → Componenten die een kleinere startdiameter of een verbeterde oppervlakteconsistentie vereisen
303 kan onder verschillende omstandigheden worden geleverd, en de toestand kan de sterkte, hardheid, dimensionaal gedrag en bewerkingsreactie aanzienlijk beïnvloeden.
Gegloeid materiaal
Biedt doorgaans:
Lagere sterkte
Lagere hardheid
Grotere ductiliteit
Koudgetrokken materiaal
Biedt doorgaans:
Hogere sterkte
Hogere hardheid
Betere maatconsistentie
Verminderde ductiliteit
Mechanische eigenschappen moeten daarom samen met de materiële staat worden beoordeeld, in plaats van uitsluitend op basis van de klasseaanduiding te worden aangenomen.
303 biedt nuttige corrosieweerstand voor veel milde mechanische toepassingen, maar de met zwavel gemodificeerde samenstelling vermindert de plaatselijke corrosieweerstand vergeleken met 304.
Voor toepassingen waarbij:
Blootstelling aan chloride
Kustomgevingen
Zoutwater
Agressieve schoonmaakchemicaliën
Continue natte dienst
Chemische procesvloeistoffen
een andere roestvrij staalsoort kan geschikter zijn.
Waar corrosiebestendigheid de primaire ontwerpvereiste is, moet 304, 316 of 316L normaal gesproken vóór 303 worden beoordeeld.
303 is bijzonder geschikt voor bewerkingsintensieve onderdelen.
Materieel gedrag kan worden beoordeeld op:
CNC Turning
303 is zeer geschikt voor herhaaldelijk draaien met staafvoeding en componenten met meerdere draaifuncties.
Frezen
Verbeterde spaanbreking kan een voordeel opleveren vergeleken met standaard austenitische soorten.
Boren en tappen
303 wordt doorgaans geselecteerd voor onderdelen met meerdere geboorde en schroefdraadkenmerken.
Slijpen
Geschikt voor maatcorrectie en gecontroleerd afgewerkte oppervlakken.
Lassen
heeft over het algemeen niet de voorkeur. Als lassen belangrijk is voor het ontwerp van de componenten, moet doorgaans 304L of 316L worden overwogen.
Forming
303 is niet bedoeld voor zwaar buig-, dieptrek- of uitgebreide plaatvormbewerkingen.
De juiste materiaalidentiteit en staafconditie zijn belangrijk voor het behouden van consistente bewerkingsprestaties en eigenschappen van het eindproduct.
Het opgegeven materiaal kan vóór productie worden gecontroleerd aan de hand van de tekening en de aankoopvereisten.
Typische identificatie kan zijn:
303 / UNS S30300 / EN 1.4305
De gespecificeerde productnorm moet ook worden bevestigd wanneer materiaalcertificering vereist is.
Mill Test Reports kunnen worden geleverd voor toepasselijke materialen en projecten waarbij materiaalcertificering vereist is.
Afhankelijk van de materiaalbron en specificatie kan een MTR het volgende omvatten:
Materiaalkwaliteit
Warmte nummer
Chemische samenstelling
Mechanische eigenschappen
Productspecificatie
Materiële staat
Materiële afmetingen
Indien nodig kan voor toepasselijke projecten een conformiteitscertificaat worden verstrekt.
Certificaatvereisten moeten tijdens de offerte worden geïdentificeerd, zodat de vereiste documentatie kan worden opgenomen in de materiaalinkoop en productieplanning.
Warmte-, partij- of batchinformatie kan worden bijgehouden waar vereisten voor de traceerbaarheid van projecten van toepassing zijn.
Traceerbaarheid kan met name nuttig zijn voor:
Herhaal productie
Gecontroleerde materiaalspecificaties
Door de klant goedgekeurde materiaalbronnen
Componenten die gedocumenteerde materiaalidentiteit vereisen
Kwaliteitsregistraties gekoppeld aan productiebatches
Inkomende voorraad 303 staven kan worden gecontroleerd op:
Materiaalidentificatie
Staafvorm
Diameter of dwarsmaat
Lengte
Oppervlakteconditie
Rechtheid waar vereist
Zichtbare gebreken
Materiaaldocumentatie, indien van toepassing
Voor met precisiestaven bewerkte onderdelen kan de consistentie van het uitgangsmateriaal rechtstreeks van invloed zijn op de bewerkingsstabiliteit en de afmetingen van het eindproduct.
Wanneer aanvullende legeringsverificatie vereist is, kan positieve materiaalidentificatie of een andere overeengekomen verificatiemethode worden overwogen.
De vereiste methode, acceptatiecriteria en documentatie moeten vóór de productie worden gedefinieerd.
PMI moet worden behandeld als een aanvullende verificatiemethode en niet als vervanging van het gespecificeerde materiaalcertificaat.
Afhankelijk van de projectvereisten kunnen ondersteunende documenten het volgende omvatten:
Materiaalcertificaat / MTR / CoC / Warmte- of partijregistraties / Inkomende inspectieregistraties / Dimensionale inspectierapporten / Aanvullende overeengekomen kwaliteitsdocumentatie
Materiaalcertificering en traceerbaarheidsvereisten variëren per project.
Als een onderdeel een specifieke ASTM- of EN-specificatie, barconditie, certificaattype, traceerbaarheid van hittenummers of aanvullende verificatie vereist, moeten deze vereisten tijdens de offerte worden vermeld.
De informatie op deze pagina is bedoeld als technische referentie en voorlopige materiaalkeuze.
Het definitieve ontwerp en de aankoopvereisten moeten worden geverifieerd aan de hand van de specificatie die van toepassing is op de feitelijke vorm en staat van het materiaal.
Veel voorkomende technische referenties voor 303 roestvrij staal zijn onder meer:
ASTM A582 / A582M
Vrij verspanende roestvrijstalen staven.
ASTM A276 / A276M
Roestvaststalen staven en vormen voor algemene toepassingen.
EN 10088-3
Roestvaststalen staven, staven, draad, profielen en aanverwante lange producten.
AISI / ASTM-type: 303
UNS: S30300
EN Materiaalnummer: 1.4305
EN-aanduiding: X8CrNiS18-9
JIS: SUS303
Materiaal-, bewerkings- en corrosie-informatie kan ook worden beoordeeld aan de hand van technische gegevens die zijn gepubliceerd door:
Britse roestvrij staalvereniging
Wereld roestvrij
Grote producenten van roestvrij staal
Toepasselijke klant- of branchespecificaties
Technische noot:
Algemene websitegegevens mogen niet de materiaalspecificatie vervangen die vermeld staat op een technische tekening, inkooporder of gecontroleerd projectdocument.
Als u 303 roestvrij staal evalueert voor een nauwkeurig bewerkt onderdeel, deel dan uw tekening, materiaalspecificatie, gebruiksomgeving en belangrijkste productievereisten. Ons technische team kan u helpen beoordelen of 303 de juiste balans biedt tussen bewerkbaarheid en corrosieweerstand, of een andere roestvrij staalsoort aanbevelen.
PDF downloaden
Optionele verwerkingsmaterialen